Як видобувають граніт і що з нього виробляють
Граніт – це один з найміцніших каменів на землі, який використовується в інтер'єрному і екстер'єрному будівництві, а також у ландшафтному дизайні. Це один з улюблених матеріалів сучасних дизайнерів і архітекторів. Як будівельний матеріал камінь довговічний, елегантний і стійкий до агресивних погодних умов.
Природні родовища граніту знаходяться на глибині кількох кілометрів. Розплавлена гірська порода магма під тиском піднімається через щілини і тріщини в земній корі. По мірі того, як вона піднімається, вона застигає і перетворюється в натуральний камінь граніт. В основному граніт залягає під осадовими породами, які складають більшу частину земної поверхні і розташовані на різних континентах. В залежності від родовища граніт володіє різноманітною колірною структурою, яка чудово виглядає в полірованому варіанті. Для початку вибирають частину гранітної стіни довжиною 30 і шириною до 7 метрів. Потім газовим пальником випалюють довгі вузькі ринви, щоб відокремити боку. По периметру ділянки буряться отвори глибиною до 7 метрів. Потім туди поміщають вибухівку. Вибух вивільняє породу. За допомогою свердел, сталевих штирів, клинів вирубують гранітні блоки розміром 3 на 1,5 метра. Такий розмір оптимальний для більшості гранітних заводів. Хоча блоки і здаються невеликими, кожен важить не менше 20 тонн.
Перший етап роботи на заводі – різка блоку. Для розрізання шматків товщиною 5 сантиметрів застосовують пилу. Робоча поверхня пили складається з металевих елементів з частинками штучних алмазів, що дозволяє досягти потрібного і точного тертя для різання. Вода, яка безперервно ллється на камінь, не дозволяє поверхні перегрітися. Це дуже повільний і трудомісткий процес. Пила розрізає менше ніж два квадратні метри блоку в годину. Для різання шматків тонше 5 сантиметрів використовують пилку зі сталевим лезом, досить міцним, щоб не прогнутися в процесі різання і досить тонким, щоб різати як можна точніше. Ця пила розрізає 8 квадратних метрів каменю в годину. Щоб обробити блок потрібно до трьох днів.
Як тільки блок розрізаний на плити, його відправляють на шліфовку та поліровку. Саме цей процес виявляє красу каменю. У шліфувальної машини 19 і більше головок, на кожній з яких по 9 абразивних елементів. Автоматична машина шліфує один квадратний метр каменю в хвилину. Для максимального блиску блок проходить через всі 19 головок, для середнього – лише за перші 10. Якщо потрібна груба обробка, то шліфування замінюється термообробкою. Поверхню породи обробляється полум'ям і одночасно поливається водою, щоб уникнути тріщин. З-за високої температури частинки всередині граніту вибухають і поверхня стає шорсткою. Такий граніт використовують при виробництві нековзною гранітної бруківки. Після обробки плит надають форму, в залежності від призначення.
Містяться в граніті речовини і компоненти надають йому вишуканий товарний вид і немалоізвестную міцність. Ось чому граніт завжди буде уособленням стилю, довговічності і краси.
З граніту по всьому світу виготовляють такі вироби: бруківка гранітна (колота, пиляно-колота і полнопіленая), гранітна плитка (полірована і термооброблена), сходи і подступенки, балясини, фонтани, пам'ятники, столешні, бордюри, тротуарну плитку, підвіконня та відливи, карнизи, перила, столи і стільці, вази, колони і багато інші архітектурні елементи ландшафтного дизайну.
- Виробництво гіперпресованої цеглиВиробництво гіперпресованої цегли - основні етапиВиробництво гіперпресованої цегли
- Облицовочный черный кирпич LAND BRICK полнотелый гладкийЧерный облицовочный кирпич с гладкой лицевой поверхностьюОблицовочный черный кирпич LAND BRICK полнотелый гладкий